WINNERS 2020

Best-Drama
Best-Horror
Best-Animation
Honorable_mentions

NOMINEES 2020

BEST DRAMA SHORT

WHY THE ROBOTS

 runtime: 15min 42sec

 directed by Yseult LE GOARNIG

 country: France

Adjunto

 runtime: 18min

 directed by Felix Piñeiro 

 country: United States

The Conservationist

 runtime: 11min 57sec

 directed by Ken White

 country: United States

MELT

 runtime: 3min 47sec

 directed by YAWATA KIMI

 country: Japan

No one but I know

 runtime: 25min

 directed by DAISUKE KAMIJYO

 country:  Japan

20dB

 runtime: 14min 43sec

 directed by Hiroyuki Nishiyama

 country: Japan

BEST HORROR SHORT

Hidden in Darkness 

 runtime: 10min 40sec

 directed by Romeo López Aldana

 country: Guatemala

Kick

 runtime: 14min 45sec

 directed by Alex Backes, Tanne...

 country: United States

SKITOZ

 runtime: 11min 19sec

 directed by Alexis PERROTTE, D...

 country: France

Motherhood 

 runtime: 19min 25sec

 directed by Tatsuro Manno

 country: Japan

BEST ANIMATION SHORT

The Abandoned Block 

 runtime: 5min 45sec

 directed by James Bourne

 country: Canada

The Winter

 runtime: 5min

 directed by Xin Li

 country: Australia

Girl and Robot 

 runtime: 11min 55sec

 directed by Joe Loftus

 country: Ireland

Super Generic

 runtime: 1min 39sec

 directed by Di Lu

 country: United States

Gatcha!

 runtime: 3min 34sec

 directed by Susan Huang, Stac...

 country: United States

THE PEAK 

 runtime: 5min 10sec

 directed by Satoshi Takahashi

 country: Japan

BEST FEATURE

Open season

 runtime: 1hour 30min 

 directed by Sabine Boss

 country: Switzerland

BEST FEATURE

Cherkasy

 runtime: 1hour 41min

 directed by Tymur Yashchenko

 country: Ukraine

BEST FEATURE

Song of Love

 runtime: 1hour 44min

 directed by Peng Jun

 country: China

BEST FEATURE

DARIA 

 runtime: 1hour 33min

 directed by Matěj Pichler

 country: Czech Republic

BEST FEATURE

A Matter of Perspective 

 runtime: 1hour 25min

 directed by Gerda Leopold

 country: Austria

BEST FEATURE

​KAESHI/報復

 runtime: 2hours 41min

 directed by Yuya Yamaguchi

 country: Japan

JURIES' PICKS

​(OUT OF COMPETITION)

A LONG WALK (China)

YOUR SMILE (China)

FALSE TEETH (Korea)

Nostos (Greece)

Snake Dick (United States)

Lunch in the bathroom (Japan)

Miss Sweet Apple (Japan)

​HER (Japan)

© 2020 TOKYO CINEMASTERS FILM FESTIVAL